sale-offer
sale-offer1

Producenci

Jak wybrać odpowiednią frytkownicę gastronomiczną?

Smażenie w głębokim oleju jest jednym z nieodłącznych elementów funkcjonowania zakładów gastronomicznych. Złociste frytki, chrupiąca panierka, de volaile, czy krewetki w tempurze - to wszystko jest zasługą wysokiej jakości oleju i dobrej frytkownicy. Wyposażasz właśnie swoją kuchnię i interesuje Cię frytkownica? Jaką najlepszą wybrać? Na co zwrócić uwagę? Zachęcamy do przeczytania naszego tekstu!

Czym się kierować wybierając frytkownicę?

Jaką frytkownicę kupić? Takie pytanie zadaje sobie wielu właścicieli lokali gastronomicznych. Aby frytownica gastronomiczna spełniała swoje zadanie i była jednocześnie ekonomiczna, wydajna i prosta w obsłudze, niezbędne jest zwrócenie szczególnej uwagi na kilka jej parametrów. To od nich będzie zależeć docelowy wybór. Pamiętaj, że urządzenie powinno być dopasowane nie tylko do rodzaju kuchni, którą prowadzisz, ale przede wszystkim do warunków lokalowych (wielkość urządzenia, rodzaj zasilania) oraz wydajności jednorazowej czy całodniowej (pojemność frytkownicy, jakość frytownicy). Nowoczesna frytkownica gastronomiczna oferuje jednak wiele więcej opcji, które pomogą Ci np. smażyć zdrowo - bez tłuszczu.  

Jakie parametry powinna mieć frytownica gastronomiczna?

Jednym z ważniejszych parametrów technicznych, na jakie warto zwrócić uwagę przy wyborze frytkownicy jest jej moc. W profesjonalnych lokalach gastronomicznych musisz mieć urządzenie, które poradzi sobie z intensywną pracą (frytkownice nierzadko działają nawet cały dzień). Jaką frytkownicę wybrać? 

W lokalach, punktach gastronomicznych, gdzie frytownica musi usmażyć dużą ilość frytek w bardzo krótkim czasie, warto zainwestować w model zasilany 400V, urządzenie będzie dużo szybciej uzyskiwać optymalną temperaturę pracy, co zagwarantuje, że każda kolejna porcja będzie wysmażona, a nie “ugotowana”.

Niemniej istotna jest również pojemność urządzenia. Jaka frytkownica sprawdzi się w niewielkich restauracjach? Tutaj z racji ograniczonej pracy urządzenia możesz postawić na frytkownicę o pojemności 4-8 litrów. Taka pojemność idealnie sprawdzi się przy niewielkich potrzebach kuchni. Przy zróżnicowanym menu, gdzie karta wymaga smażenia produktów jak np., frytki i mięso, warto wziąć pod uwagę modele 2 komorowe.  

W przypadku większych restauracji czy punktów bazujących na daniach z głębokiego tłuszczu jak np. frytki belgijskie, de vollaile,  zalecane są urządzenia z linii grzewczych. Przystosowane do dużej eksploatacji o wysokiej mocy grzewczej zapewniają sporą wydajność i ergonomię pracy. Takie frytownice mogą być wyposażone w automatyczną filtrację oleju, co znacznie zwiększa żywotność tłuszczu, ułatwia pracę na kuchni oraz podwyższa jakość serwowanych dań.

Zdarza się, że często przygotowujesz często dwa typy produktów smażonych? Frytkownica gastronomiczna dwukomorowa poprawi wydajność pracy kuchni i pozwoli przygotować większą liczbę zróżnicowanych zamówień. 

Istotne z punktu ekonomicznego jest również zasilanie frytkownicy. Wyróżnia się urządzenia zasilane gazem lub elektryczne. 

Jeżeli nie wiesz, jakie są niezbędne wyposażenie gastronomiczne - lista szczegółowych produktów została opisana na naszej stronie - sprawdź ją koniecznie!

Pamiętaj o zachowaniu zimnej strefy!

Jaka frytownica może być uznana za profesjonalną? Taka, która jest wyposażona w tzw. zimą strefę. To miejsce, w którym bezpiecznie mogą gromadzić się np. resztki panierki, bez obaw o ich przypalenie. W zimnej strefie tłuszcz jest chłodniejszy, dzięki czemu olej dłużej pozostaje świeży, a drobinki z gotowania i kawałki jedzenia nie przypalają się i nie psują smaku oleju. To gwarancja zachowania frytury w dobrym stanie przez dłuższy czas.

Frytkownica tradycyjna a beztłuszczowa

A może interesuje Cię frytkownica beztłuszczowa? Jaką wybrać? Która sprawdzi się w Twoim lokalu? W przypadku frytkownicy gastronomicznej beztłuszczowej, urządzenie zamiast rozgrzanego oleju wykorzystuje do gotowania gorące powietrze. W praktyce wystarczy dosłownie szczypta oleju, by cieszyć się podobnym efektem, jak w przypadku smażenia na tradycyjnej frytkownicy. 

Silne lampy halogenowe grillują umieszczone w nich produkty. Tak przygotowane dania są lżejsze, mniej kaloryczne, ale też mają nieco inną konsystencję  i smak od tych przygotowanych klasycznie - w głębokim oleju. Warto również pamiętać o tym, że przygotowywanie potraw w tego typu frytkownicy zajmuje nieco więcej czasu. Jaka frytkownica beztłuszczowa sprawdzi się w Twojej kuchni? Zobacz frytkownice gastronomiczne z naszej oferty.

Ergonomia

Wygoda użytkowania frytkownicy również ma znaczenie. Na jakie cechy urządzenia warto zwrócić uwagę? Będą to, między innymi

  • Rodzaj sterowania (np. wygodny panel elektroniczny)
  • Wygodny zaworek do usuwania starego oleju
  • Automatyczny system filtrujący przedłużający świeżość frytury
  • Szeroki kosz z solidnym uchwytem
  • Dodatkowe funkcje np. szybkiego topnienia tłuszczów w formie stałej
  • Automatyczne czasowo sterowane wyjmowanie koszy z frytury

Jak widzisz, jest wiele czynników, które determinują jakość i wydajność, którymi może charakteryzować się dobra frytownica. Jaką wybrać? Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty. Do naszych specjalizacji zalicza się profesjonalne wyposażenie gastronomiczne. To opisane w artykule frytkownice i niezbędne filtry do oleju spożywczego, jak też inne urządzenia, takie jak np. szatkownice gastronomiczne.