sale-offer
sale-offer1

Producenci

Niezbędne wyposażenie lokalu gastronomicznego - poradnik

22 lutego 2021

|

#Poradnik kupującego

Prowadzenie własnej restauracji to niezwykle czasochłonne zajęcie, które wymaga cierpliwości, umiejętności czy odpowiednich urządzeń. Niezbędne wyposażenie kuchni gastronomicznej - lista sprzętów może różnić się od siebie w zależności od rodzaju dań i specyfiki restauracji. Jakie jest niezbędne wyposażenie w gastronomii? W jakie urządzenia gastronomiczne warto zainwestować? Jako doświadczona hurtownia gastronomiczna postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Dostosuj wyposażenie lokalu gastronomicznego do jego potrzeb

Decydując się na wyposażenie gastronomii w profesjonalny sprzęt gastronomiczny, należy pamiętać, że powinien być on dopasowany do rodzaju restauracji, jaką urządzamy - dobrym przykładem są pizzerie, które wymagają innego wyposażenia gastronomicznego niż np. cukiernie. Każdy lokal będzie potrzebował innego wyposażenia, w zależności od rodzaju serwowanego jedzenia. Wybierając sprzęt gastronomiczny, warto zdecydować się na takie modele, które będą łatwe w utrzymaniu czystości, będą gwarantować optymalną wydajność do potrzeb. Przyjmuje się, że najlepiej sprawdza się wyposażenie gastronomiczne wykonane ze stali nierdzewnej, ponieważ jest uznawane za  najbardziej wytrzymałe.

Wyposażenie lokalu gastronomicznego

Na lokal gastronomiczny składają się:

  • kuchnia główna
  • zaplecze kuchenne
  • wnętrza socjalne i porządkowe
  • sala konsumpcyjna
  • zaplecze techniczne.

Dokładne wyposażenie wszystkich tych pomieszczeń jest niezbędne, aby zadbać o skuteczną, wydajną i dokładną pracę oraz zadowolenie klientów lokalu. Odpowiednie wyposażenie gastronomii, porządek i organizacja to podstawy, do prowadzenia dobrze prosperującej restauracji.

W co wyposażyć kuchnię gastronomiczną?

Wybierając niezbędny sprzęt i urządzenia do gastronomii warto postawić na zaufanych producentów, którzy gwarantują produkty wysokiej jakości, posiadają dobre zaplecze serwisowe i cieszą się popularnością, z powodzeniem wyposażając profesjonalne kuchnie gastronomiczne.

Meble gastronomiczne

Wybierając meble dla gastronomii, należy ściśle trzymać się przepisów sanitarnych, które jasno określają wymogi w przypadku urządzania pomieszczeń gastronomicznych. Meble metalowe gastronomiczne powinny być łatwe do utrzymania w czystości, dlatego doskonałym wyborem będą meble ze stali nierdzewnej. Poza łatwozmywalną powierzchnią meble są niezwykle trwałe i można z powodzeniem dostosować je do każdej kuchni gastronomicznej.

Wybierając wyposażenie do gastronomii, należy koniecznie zwrócić uwagę na:

  • stoły robocze
  • ciągi grzewcze
  • szafki i półki
  • regały do przechowywania naczyń i urządzeń, produktów spożywczych
  • stoły ze zlewami
  • nadstawki i wózki

Chłodnictwo i urządzenia grzewcze

Zarówno urządzenia chłodnicze, jak i grzewcze, stanowią niezbędne wyposażenie gastronomiczne, bez którego kuchnie nie mogłaby funkcjonować. Produkty i półprodukty muszą być przechowywane w chłodniach lub zamrażarkach, aby zachować świeżość, a większość przygotowywanych dań wymaga obróbki termicznej. Skutecznym rozwiązaniem są osobno wydzielone pomieszczenia chłodnicze, takie jak chłodnie i mroźnie. Jeżeli lokal nie przewiduje możliwości wydzielenie osobnej przestrzeni, to równie dobrze sprawdzą się dodatkowe szafy chłodnicze, podblatowe lodówki i zamrażarki, umożliwiające szybki dostęp do produktów.

Urządzenia, takie jak piece gastronomiczne, witryny grzewcze, grille lawowe oraz grille kontaktowe, również muszą być dostosowane do dostępnej w lokalu powierzchni. Ogromne znaczenie ma także zarówno wielkość, jak i ilość palników w kuchence.

Obróbka mechaniczna

Aby wyposażenie lokalu gastronomicznego było kompletne, nie może w nim zabraknąć urządzeń do obróbki mechanicznej. Do podstawowego wyposażenia możemy zaliczyć m.in.:

  • krajalnice do wędlin i serów,
  • blendery ręczne i stojące,
  • miksery ręczne,
  • miesiarki planetarne,
  • maszynki do mielenia mięsa,
  • szatkownice do warzyw.

Pozostałe urządzenia należy dobierać zgodnie z rodzajem serwowanych w restauracji dań np. wałkownica do ciasta do pizzy, która jest niezbędnym przyrządem w pizzerii czy pierogarni.

Dodatkowe urządzenia

Jako wyposażenie gastronomii możemy zaliczyć także produkty i urządzenia, które ułatwiają funkcjonowanie kuchni, jednocześnie oszczędzając czas lub środki. Wśród tego typu urządzeń można wyróżnić np. pakowarki próżniowe, które pozwalają na zapakowanie gotowych produktów lub półproduktów w próżniowe woreczki, czy przyspieszyć proces marynowania.

W co wyposażyć zaplecze kuchenne?

Zaplecze to miejsce, w którym przechowywane są wszystkie urządzenia, niezbędne do przyrządzania zamówień. Zaplecze kuchenne odpowiada za całą produkcję gastronomiczną i musi spełniać wszystkie normy oraz wymogi sanepidu oraz PIP. Magazyn spożywczy powinien być wyposażony w regały na poszczególne artykuły, szafę chłodniczo- mroźniczą oraz przygotowalnię warzyw. 

W przygotowalni powinien znaleźć się stół z dużym blatem roboczym, zlewem do mycia, oczyszczania żywności. Równie przydatne okażą się takie akcesoria, jak obieraczka do ziemniaków lub waga kuchenna. W miejscu przeznaczonym na obróbkę produktów żywnościowych nie może także zabraknąć kilku osobnych stanowisk - dla mięsa, produktów mącznych czy ryb.

Wnętrza socjalne i porządkowe

Każda restauracja powinna być wyposażona w wydzielone pomieszczenia socjalne i porządkowe, takie jak zmywalnia naczyń, wyposażona w podstawowy stół sortowniczy, który umożliwia wygodne oddzielenie odpadów. Niezbędnym elementem wyposażenia gastronomicznego jest także zmywarka z funkcją wyparzania, pojemnik na resztki oraz stół ze zlewem, przeznaczony do wstępnego mycia naczyń. Chcąc zmniejszyć ilość odpadów, można zdecydować się na młynek koloidalny, zamontowany w komorze zlewozmywakowej.

Sala konsumpcyjna

Wyposażenie sali konsumpcyjnej powinno być zachowywane w jak najlepszym stanie, aby klienci mieli na temat restauracji same pozytywne odczucia - popękane talerze i wyszczerbione filiżanki mogą wpłynąć na negatywne zdanie na temat restauracji. W pomieszczeniu jadalnianym muszą znaleźć się takie artykuły gastronomiczne jak:

  • talerze,
  • filiżanki,
  • bulionówki,
  • półmiski,
  • salaterki,
  • sosjerki,
  • cukierniczki,
  • szklanki i kieliszki,
  • dzbanki,
  • koszyki na pieczywo,
  • przyprawniki.

Na wyposażeniu sali konsumpcyjnej powinien znaleźć się także sprzęt bankietowy, np. patery do tortów, kociołki elektryczne lub podgrzewacze.

Zadbaj o wyposażenie kuchni gastronomicznej i zrób dobre wrażenie

Pierwsze wrażenie jest najważniejsze - to właśnie pierwsza wizyta w restauracji i wszystkie doświadczenia z tym związane decydują o tym, czy klient odwiedzi lokal ponownie. Profesjonalne wyposażenie gastronomiczne jest niezbędne, aby serwować wysoką jakość posiłków, móc wydać odpowiednią ilość posików w określonym czasie i tym samym zachęcić klienta do kolejnej wizyty. Jako doświadczona hurtownia gastronomiczna dostarczamy profesjonalny sprzęt, niezbędny w każdym lokalu gastronomicznym. Postaw na urządzenia od znanych i cenionych producentów, dostępne w ofercie Eva-Tec i sprawdź oferowane przez nas linie gastronomiczne, kotły warzelne, bemary wolnostojące i wiele innych produktów.