sale-offer
sale-offer1

Producenci

Wyposażenie kuchni w restauracji - ile kosztuje?

17 kwietnia 2021

|

#Poradnik kupującego

Chcesz otworzyć własny lokal gastronomiczny, jednak nie wiesz jak się do tego zabrać? Wyposażenie kuchni w restauracji to pierwsza rzecz, o której powinieneś pomyśleć. Następnie warto zweryfikować możliwości inwestycyjne i określić maksymalny budżet. Oczywiście musisz posiadać już miejsce na prowadzenie lokalu i opracowany plan biznesowy. Wybierając sprzęt kuchenny, zastanów się, czy konkretne urządzenie jest niezbędne oraz ile kosztuje całościowe wyposażenie restauracji.

Sprzęty kuchenne i wyposażenie do kuchni restauracyjnej

Wyposażenie restauracji to jednak nie tylko kuchnia i znajdujący się w niej sprzęt. Bardzo ważne jest przygotowanie magazynu i zwrócenie uwagi na wysokiej klasy szafy chłodnicze i mroźnicze. Urządzenia różnią się jakością i parametrami, ale w zależności od potrzeb można wybrać tańszy lub droższy model. Warto zdecydować się także na stoły gastronomiczne, które znacznie ułatwią organizację produktów przechowywanych w chłodziarkach.

Należy przystosować osobne pomieszczenie do przygotowania żywności. To właśnie w tym miejscu produkty przechodzić będą obróbkę wstępną, zanim trafią do kuchni. Koniecznie zaopatrz przygotowalnie w aparaturę do sterylizacji, a także obieraki i frytkownice przemysłowe. Stoły ze stali nierdzewnej również są tutaj koniecznością, ponieważ pozwoli to swobodnie przygotowywać surowiec pracownikom.

Wyposażenie kuchni w restauracji to największy koszt, ze względu na konieczność zakupu niezbędnych urządzeń, takich jak:

Niezbędna jest wentylacja 

Wybierając wyposażenie kuchni w restauracji, nie możesz zapomnieć o montażu wentylacji. Odpowiednia cyrkulację powietrza przekłada się na bezpieczeństwo pracowników i prawidłową higienę pracy. W celu zapewnienia odpowiednich warunków do przechowywania żywności oraz pracy na kuchni – warto przystosować urządzenia wentylacyjne pod wybrane linie gastronomiczne.

Przy zakupie wentylacji, zwróć uwagę na:

  • materiał wykonania okapu,
  • moc chłodniczą sprzętu,
  • bezpieczeństwo pracy,
  • tempo odprowadzania pary i zapachów,
  • nowoczesny system przeciwpożarowy.

Ile kosztuje wyposażenie kuchni w restauracji?

Nie da się jednoznacznie określić kosztu wyposażenia kuchni w restauracji. Dla przykładu: cena za stoły gastronomiczne może wynieść od 800 zł do nawet 5 000 zł. Planując kosztorys wyposażenia, przede wszystkim powinieneś skupić się na urządzeniach niezbędnych, takich jak wysokiej klasy krajalnice, miksery, blendery czy frytkownice gastronomiczne.

To, ile kosztuje wyposażenie restauracji, zależy również od jej wielkości i typu. Plan biznesowy przewiduje częstsze wynosy, czy może restauracja nastawiona jest na imprezy okolicznościowe? Wystarczą dwa piece, czy niezbędny będzie zakup kolejnych dwóch i przystosowanie osobnego pomieszczenia na artykuły wegetariańskie i bezglutenowe?

Decydując się na wyposażenie kuchni w restauracji, zastanów się, czy koszt konkretnej aparatury jest opłacalny. Dowiedz się, które urządzenia ułatwią pracę Twoim kucharzom i pozwolą im przygotowywać posiłki. Warto zweryfikować również, czy hurtownia gastronomiczna oferuję zniżkę, jeśli zdecydujesz się wyposażyć kuchnię sprzętem z jednej linii.