Piec konwekcyjno parowy – jaki model wybrać, jakie przyłącza potrzebujemy do instalacji pieca konwekcyjno parowego?
Na wstępie kilka zdań opisujących naszą działalność i sposób jej prowadzenia.
W branży jesteśmy od 1997 roku, od początku nastawiając się na kompleksowe działanie.
Kontaktując się nami otrzymacie Państwo fachowe doradztwo w zakresie doboru sprzętu spersonalizowane do Waszych potrzeb, będziecie mogli zlecić montaż zakupionego urządzenia, a w razie awarii wezwać serwis ( zarówno gwarancyjny jak i pogwarancyjny).
Dodatkowo prowadzona przez nas sprzedaż części zamiennych do urządzeń gastronomicznych w przyszłości pozwoli na wymianę zużytych podzespołów.
Wracając do meritum, czyli tematu pieców konwekcyjno parowych…
Piec konwekcyjno parowy to serce kuchni, jedno urządzenie wiele możliwości, wysoka wydajność, prosta obsługa.
O ile kilka lat temu pojawiało się jeszcze pytanie o zasadność jego zakupu, tak dzisiaj pytanie brzmi jaki model wybrać.
Na wstępie należy sobie przede wszystkim uświadomić, że piec konwekcyjno parowy to urządzenie , które będzie odpowiedzialne za przeważającą część produkcji czy to na kuchni gastronomicznej, garmażeryjnej, cateringowej czy produkcyjnej, dlatego wybór optymalnego, stabilnego, niezawodnego modelu jest jedną z najważniejszych decyzji jaką musimy podjąć przy planowaniu wyposażenia naszej kuchni.
Po pierwsze zasilanie urządzenia, może być elektryczne, gazowe, może hybryda ? – niestety hybrydy jeszcze nie ma :)
Nie odkryję Ameryki pisząc iż gaz jest tańszy od prądu i na pierwszy „rzut oka”, można stwierdzić , że urządzenie gazowe będzie ekonomiczniejsze w eksploatacji. Jednak po głębszej kalkulacji okazuję się, że w rozrachunku całościowym (zakładając zakup na lata), wcale taniej nie wychodzi.
Po pierwsze zakup pieca gazowego jest znacząco droższy od elektrycznego,
Dla przykładu poniżej propozycje cenowe na model pieca Retigo w wersji elektrycznej oraz gazowej :
Piec konwekcyjno parowy Retigo Orange - wersja gazowa
Piec konwekcyjno parowy Retigo Orange - wersja elektryczna
, dodatkowo montaż urządzenia gazowego zwykle również kosztuje więcej, co więcej piec gazowy wymaga corocznego przeglądu, i nie jest to wymysł producenta, tylko prawny obowiązek.
Kolejną istotną sprawą jest fakt iż piece gazowe potrafią być bardziej „ himeryczne” i kosztowne w naprawie, dlatego decydując się właśnie na taki model zdecydowanie polecamy zainwestować w model z „wyższej półki”, który zagwarantuje dużo większe bezpieczeństwo pracy i niezawodność.
Reasumując, model gazowy stosowany jest najczęściej w obiektach gdzie nie ma możliwości doprowadzenia przyłączy elektrycznych czy w obiektach gdzie zabezpieczenie prądowe jest zbyt niskie, a czas lub koszt zwiększenia dostępnej mocy zbyt długi czy kosztowny.
Wiemy już jakie zasilanie, co dalej ?
Piec konwekcyjno parowy do prawidłowego działania potrzebuje odpowiednich przyłączy instalacyjnych, które pozwolą na jego zamontowanie i bezpieczne użytkowanie.
Do prawidłowego działania będzie potrzebne zasilane prądowe ( najczęściej 400 V, opcjonalnie małe modele pieców dostępne są w wersji zasilanej 230 V, jednak ich wydajność jest często niewystarczająca i czas obróbki potrafi się mocno wydłużyć) lub zasilanie gazowe, odpływ wody, zasilanie wodne, wszystko to powinno znajdować się w jednym miejscu/ stanowisku.
Dodatkowo nad piecem powinien być zamontowany okap, który będzie odprowadzał zapachy oraz nadmiar pary. Do wyboru są okapy wpinane do instalacji wentylacyjnej lub autonomiczne, które nie wymagają podłączenia do wentylacji.
Dobór odpowiedniego rozwiązania najlepiej skonsultować z firmą wentylacyjną lub jednym z naszych fachowców.
Wielkość ma znaczenie, ale za duży też nie dobrze… jak dobrać odpowiednią wielkość pieca konwekcyjno parowego do naszych potrzeb ?
W najprostszy sposób można przyjąć „ uśredniając” , że na blachę wejdzie nam 10 kotletów drobiowych panierowanych, pomnożyć x 7 blach ( bazując na wspomnianym już wcześniej modelu pieca Retigo Orange 611 i)co da nam wynik 70 kotletów, przyjmując czas obróbki ok. 10 minut, daje nam 70 kotletów w 10 minut, jednak samymi kotletami człowiek nie żyje i sprawa jest nieco bardziej skomplikowana
Dobór wielkości pieca jest zależny od wielu czynników takich jak np. ilość osób do wyżywienia (liczona np. wedlug liczby stolików/ krzeseł w restauracji) rodzaj produkcji ( inny czas obróbki mamy przy np., gotowanych rybach , a inny w przypadku pieczenia np., całych szynek), sposób dystrybucji/ wydawki ( wydajemy wszystko na raz np. sala weselna, czy wydawka rozłożona w jakiś odstępach czasu np., szkoła) oraz rodzaj lokalu gastronomicznego ( inna zasada działania przy restauracji a la carte, a inna przy sali weselnej, czy np., w barach szybkiej obsługi z ciągiem wydawczym).
Bardzo ważną kwestią są jeszcze urządzenia dodatkowo na kuchni, jak np., bemar, piekarnik, czy holdomat, sprzęty , które mogą utrzymać nam w cieple część przygotowanych wcześniej potraw.
Jeszcze trudniej bez dodatkowej wiedzy na temat sposobu pracy i oczekiwanych wyników jest dobrać wielkość pieca do firm produkcyjnych, gdzie w większości przypadków bardzo potrzebne jest przeprowadzenie testów na danym produkcie spożywczym, dopracować technologię obróbki ustalić wymaganą wydajność na dzień czy na godzinę, i wtedy dopiero można precyzyjnie określić jaki piec konwkecyjno parowy spełni wymagania.
Reasumując dobranie wielkości pieca z jednej strony zdaje się być proste z drugiej jednak strony łatwo nie doszacować lub przeszacować tą wartość, dlatego polecamy skonsultować taki wybór z naszymi doradcami, którzy bazując na wieloletnim doświadczeniu wyselekcjonują dla Państwa najlepsze dostępne rozwiązanie, w razie potrzeby zorganizują szkolenie przedsprzedażowe i na tej podstawie podjęcie decyzji będzie dużo łatwiejsze i przede wszystkim bardziej trafne, minimalizując możliwość popełnienia kosztownego błędu.
Piec na pokrętła, przyciski, a może panel dotykowy, Retigo, Red Fox, a może Unox ?
Ilość dostępnych pieców konkwecyjno parowych dostępnych na rynku jest powalająca, wpisując w google frazę „ piec konwekcyjno parowy” możemy przebierać w setkach ofert, a każdy kolejny piec lepszy od poprzedniego.
Nie mając wiedzy praktycznej ciężko wybrać najlepszą opcję , każdy zachwala swoje, a opisy funkcji są mało zrozumiałe.
Często słyszę od klientów, że piec ma być prosty w obsłudze bez bajerów.
Takim modelem może być np. Piec konwekcyjno parowy RED FOX EPM 0711 – urządzenie na 7 blach GN ( GN – blacha o wymiarach 530x325 mm). Prosty panel 4 pokrętła ustawiane manualnie, plus przełącznik do zmiany prędkości wentylatora , bardzo ważna funkcja rzadko spotykana przy urządzeniach z tej półki cenowej, jednak przydatna przy obróbce delikatniejszych potraw czy niektórych produktów cukierniczych.
Niby prosta sprawa, jednak żeby dobrze wykorzystać piec musimy mieć już trochę wiedzy kulinarnej, wiedzieć w jakich temperaturach, z jakim naparowaniem i w jakim czasie należy piec np. kurczaka czy karkówkę. Urządzenie nie ma możliwości zapamiętania programu, to znaczy , że za każdym razem parametry pieczenia / gotowania, musimy ustawić ręcznie, i tu przy zmieniającej się kadrze na kuchni mogą pojawić się problemy z powtarzalnością wypieku ( jeden kucharz będzie piekł na 160 C, drugi 180 C). Dlatego z jednej strony piec jest prosty z drugiej jednak strony wymaga odpowiedniej kadry aby produkty wychodziły zawsze powtarzalne i idealnie wypieczone/ ugotowane.
Po przeciwnym biegunie leży piec konwkecyjno parowy Retigo B 611i , również urządzenie na 7 blach GN. Piec zamiast pokręteł posiada duży przejrzysty panel dotykowy i wyposażony we wszystkie możliwie funkcje dostępne na rynku. Do najważniejszych z nich należy na pewno lista gotowych programów, gdzie możemy wybrać np., kurczaka z rożna, pieczonego pstrąga, czy gotowane warzywa i piec sam wykona prace wiedząc w jakim czasie i temperaturze wykonać obróbkę. Dodatkowo 6 punktowa sonda będzie czuwać nad tym aby produkt w środku był na pewno wypieczony. Możemy wrzucić kilka produktów na raz i ustawić czas pracy na poszczególnych blachach ( np. udka kurczaka 40 minut, a skrzydełka 30 minut), piec poinformuje nas kiedy jaką blachę wyciągnąć.
Każdy program obróbki możemy zapisać i dodać do ulubionych, dzięki czemu niezależnie od osoby która będzie w dany dzień na kuchni mamy gwarancję , że wybrany program wykona zadaną pracę w taki sam sposób.
Podane 2 piece konwekcyjno parowe to skrajne przykłady, Red Fox EPM to bardzo stabilny , prosty budżetowy piec natomiast Retigo Blue 611 i to urządzenie Premium , posiada wszystkie najnowsze technologie pozwalająca na gotowanie na najwyższym poziomie.
Różnica w możliwościach obu urządzeń jest spora , ale co za tym idzie również w cenie, ciekawą alternatywą może być model pieca konwkecyjno parowego Red Fox EPD X 711 EAM, piec łączy trochę oba urządzenia, należy jeszcze do segmentu cenowego bardziej przystępnego, jednak wyposażony jest już w wiele udogodnień jak panel z programami, mycie automatyczne komory, możliwość sterowania czasem poszczególnych półek, tak więc sporo ważnych funkcji jak w Retigo w trochę tańszym opakowaniu.
Dobór konkretnego modelu to sprawa bardzo indywidualna, należy wziąć pod uwagę zarówno wydajność, jak i rodzaj produkcji oraz co rzecz jasna dostępny budżet.
Na koniec najważniejsza sprawa, jak już było wspomniane na początku piec konwekcyjno parowy to urządzenie odpowiadające za bardzo dużą część naszej produkcji, wybierając konkretny model szukajmy firmy i urządzenia , które zapewnią nam kompleksową obsługę, od konkretnego doradztwa przez montaż, szkolenie i serwis.
Jak widać na podanych przykładach pieców konwkecyjno parowych rozpiętość cenowa jak i zakres funkcji jest dość szeroki, jednak wybrane modele to piece od sprawdzonych producentów z którymi współpracujemy od wielu lat, zarówno w zakresie sprzedaży jak i serwisu. Urządzenia objęte 2 letnią gwarancją z darmowym szkoleniem kucharskim.
Sprzedając i serwisując sprzęt gastronomiczny od 1997 roku, nabyliśmy sporo wiedzy na temat wielu urządzeń dostępnych na rynku. Nasze doświadczenie pozwala nam na dobieranie optymalnych rozwiązań do Państwa potrzeb i możliwości.